freereality-horny-banner-3d-prehliadky-domov.png

 

Dani za predaj bytu sa dá vyhnúť

19.08.2011 Počet zobrazení: 2595


Každý, kto predáva byt, by mal zaplatiť daň z príjmu. Od dane sú však oslobodení tí ľudia, ktorí byt vlastnia aspoň päť rokov.

 

Ani človek predávajúci nehnuteľnosť, ktorú ešte nevlastní päť rokov, nemusí zaplatiť daň z celej sumy, ktorú za byt alebo dom utŕži. Rovnako ako v prípade živnosti či prenájmu sa daň platí len zo zisku. To znamená, že si od svojho príjmu odpočíta výdavky, ktoré boli spojené s danou nehnuteľnosťou a až zo zvyšnej sumy zaplatí daň. "Pri predaji nehnuteľnosti je hlavným nákladom nákupná cena. Takisto výdavky na rekonštrukciu a zhodnotenie nehnuteľnosti či sprostredkovateľská provízia pre realitnú kanceláriu," vraví daňový poradca Peter Málach zo spoločnosti Malach Consulting.
 
To znamená, že ak niekto vlani kúpil byt za 50-tisíc eur a v tomto roku ho predá za 55tisíc eur, pričom do bytu nič neinvestoval a byt nepredáva prostredníctvom realitnej kancelárie, daň sa mu vypočíta zo sumy 5-tisíc eur. Daňovému úradu tak odvedie 950 eur. Do konca minulého roku na oslobodenie od platenia daní stačilo, ak mal predávajúci v byte alebo dome dva roky trvalé bydlisko. Od januára sa však zmenil zákon a na trvalé bydlisko sa už neprihliada. Pre ľudí, ktorí kúpili byty do konca minulého roku, však naďalej platia pôvodné pravidlá. To znamená, že ak byt kúpili pred dvoma rokmi, pričom v ňom od začiatku mali trvalé bydlisko, môžu ho v súčasnosti predať bez toho, aby museli zaplatiť akúkoľvek daň. Daň z predaja nehnuteľnosti netreba platiť ani v prípade, že niekto predá byt lacnejšie, ako ho kúpil. Keďže sa dostal do straty, nemá z čoho platiť daň. Aj v prípade, že chce niekto predať byt, ktorý zdedil, platia rovnaké pravidlá, ako by si byt kúpil. No pri zdedenom byte sa do piatich rokov, počas ktorých nehnuteľnosť treba vlastniť, započítava aj čas, ktorý vlastnil byt poručiteľ. Platí to len pri takzvanom priamom dedení, teda vtedy, ak byt zdedia deti či vnuci. Ak nehnuteľnosť zdedia napríklad súrodenci, musia si počkať päť rokov a až potom ju môžu predať bez platenia daní. Aj v prípade, že niekto musí zaplatiť daň zo zdedeného bytu, nemusí zdaniť celú sumu, za ktorú ho predáva. Z príjmu si odpočíta hodnotu, akú mal byt v čase dedenia. Jeho hodnota musí byť pri dedičskom konaní určená znaleckým posudkom. Rovnako ak dedičia byt zrekonštruujú, čím zvýšia jeho hodnotu, môžu si náklady na rekonštrukciu zahrnúť do výdavkov.
 
Pri predaji nehnuteľnosti je hlavným nákladom nákupná cena. Takisto výdavky na rekonštrukciu či sprostredkovateľská provízia pre realitnú kanceláriu.
Peter Málach daňový poradca
 
Ako sa môže stať byt obchodným majetkom
- Ľuďom, ktorí splácajú hypotéku za prenajímaný byt, alebo byt rekonštruujú, sa oplatí, ak tento byt zaradia do svojho obchodného majetku. V opačnom prípade si nebudú môcť z daňového základu odpočítať výdavky na rekonštrukciu, odpisy či úroky.
- Nehnuteľnosť sa odpisuje celkovo 20 rokov. To znamená, že každý rok sa daňový základ zníži o jednu dvadsatinu obstarávacej ceny tejto nehnuteľnosti.
- Zaradiť si nehnuteľnosť do obchodného majetku môže každý prenajímateľ. Nemusí byť teda podnikateľ.
- Nehnuteľnosť sa do obchodného majetku dostane tak. že o nej začneme účtovať ako o obchodnom majetku. Prenajímateľ tak musí viesť evidenciu o príjmoch a daňových výdavkov v časovom slede, evidenciu hmotného a nehmotného majetku, ktorý možno odpisovať, a evidenciu o zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
- Aby sa byt zaradil medzi obchodný majetok, je ho potrebné zapísať do inventárnej karty dlhodobého majetku.
- Kedže je potrebné viesť účtovníctvo aj viaceré evidencie, je lepšie obrátiť sa pri zaraďovaní nehnuteľnosti do obchodného majetku na účtovníka.
- Kto chce predať nehnuteľnosť. ktorá je zahrnutá v obchodnom majetku, musí zaplatiť daň z príjmu. Ak však túto nehnuteľnosť vyradí z obchodného majetku, tak po piatich rokoch od vyradenia ju môže predať bez toho, aby musel platiť daň.
Peter Csernák 

Späť na výpis

Magdalena Januszczak [m.januszczak@wp.pl] 07.05.2012 11:05

Reagovať na príspevok

Mame dom a pozemok nadobnuty v 2008 a chceme ho predat. Nasa spolocnost s.r.o. mala tam sidlo, no pouzivala len adresu, dom nie bol zahrnuty do obchodneho majetku spolocnosti, nie platila najomne. Moja otazka: musime platit dan s predaja niechnutelnosti? Velmi Vas prosim o odpovied

Zadať nový príspevok

Nájsť inzerát podľa čísla

Partneri

Reality na AReality.sk

platba-mobilom-mini-banner-01.png zisk-manazment-logo.jpg